کد خبر : 2844
تاریخ انتشار : جمعه ۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۴
209 views بازدید

خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها / بازار روی خوش به پیش فروش ایران خودرو نشان نداد / زور پیش فروش خودرو به دلار نرسید

خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها / بازار روی خوش به پیش فروش ایران خودرو نشان نداد / زور پیش فروش خودرو به دلار نرسید
«ان‌شاءالله که بتوانید خودرو بخرید.» این آخرین جمله‌ای است که یکی از فروشندگان خودرو عنوان کرد. صحبتی که این روزها متقاضیان واقعی خودرو بارها شنیده‌اند و هر روز که می‌گذرد ناامیدتر از روز قبل می‌شوند. قیمت خودروها با کوچکترین تکانه‌های قیمت ارز گرانتر می‌شود و فروشندگان قیمت‌ها را لحظه‌ای اعلام می‌کنند تا مبادا از سودشان کم شود؛

ما نمی‌توان مقصر این اتفاقات را در بین بازار و مردم جست‌و‌جو کرد. کمتر از یک ماه پیش مدیرعامل دو خودروساز کشورمان در گفت‌و‌گوی ویژه حاضر شدند و گفتند روزانه بین هزار تا هزار و ۵۰۰ دستگاه خودرو تولید می‌شود لذا مردم نگران کمبود خودرو نباشند و برای خرید صف نکشند. در آن نشست خبری پیش فروش ۴۰ هزار دستگاه خودرو هم عنوان شد. اما پیش فروش‌ها هم دردی را دوا نکرد چرا که بازار اکنون به خودرو نیاز دارد نه آن‌که خودرو برای سال آینده پیش فروش شود.فعالان بازار ارز نبود خودرو در بازار و نمایشگاه هایشان صحبت می‌کنند و می‌گویند ما برای فروش یک خودرو باید از همکارانمان قرض بگیریم تا شاید بتوان خودرویی را فروخت البته در مقابل مجموعه‌هایی هستند که از عدم محدودیت در تعداد صحبت می‌کنند و می‌گویند هر خودرویی که در بازار نیست ما به تعداد انبوه داریم.

خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها
با این تفاسیر قیمت‌ها روز به روز افزایش پیدا می‌کند و خودروسازان به خواسته خود یعنی آزادسازی قیمت‌ها نزدیک می‌شوند. خودروسازان می‌گویند برای پایان دادن به وضعیت نابسامان خودرو تنها راه آزادسازی قیمت‌ها و بر اساس عرضه و تقاضا است. البته این تقاضا در هیأت دولت است و گویا رئیس جمهوری با آزادسازی موافقت نکرده است. در آزادسازی قیمت‌ها قیمت کارخانه‌ای و قیمت‌گذاری حذف و قیمت‌ها ۳ تا ۵ درصد کمتر از نرخ بازار خواهد شد و بدین جهت چون مشتریان واقعی وارد بازار می‌شوند و سوداگری وجود ندارد، قیمت‌ها روند کاهشی به خود می‌گیرد. اتفاقی که در دهه ۷۰ افتاد و تأثیرات مثبتی بر جای گذاشت.

۳۱ هزار میلیارد تومان قطعات خودرو کجاست؟
روز گذشته بعد از دو هفته تأخیر ایران‌خودرو پیش فروش ۵۳ هزار دستگاه خودرو در مدل‌های پژو ۴۰۵، وانت، ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵، رانا، دنا، سمند و سورن را آغاز کرد که طبق کد ملی افراد تا روز شنبه ادامه خواهد داشت.
اما در این پیش فروش که مشابه آن را سایپا برگزار کرد، زمان تحویل خودرو بسیار طولانی است. اگر خودروسازان روزی هزار و ۵۰۰ دستگاه خودرو تولید می‌کنند، علت پیش‌فروش‌های طولانی مدت، معوقات فعلی و عدم عرضه خودرو به بازار چیست؟ این در حالی است که روز گذشته گمرک به صورت رسمی اعلام کرد در ۵ ماهه نخست سال‌جاری بر اساس آمارهای رسمی منتشرشده از تجارت خارجی کشور بالغ بر ۷۹۷ میلیون و ۴۱۹ هزار و ۱۵۸ دلار معادل ۳۱ هزار و ۸۵۶ میلیارد و ۸۹۹ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال قطعات منفصله خودرو به کشور وارد شده است.

این قطعات عمدتا از کشورهای آلمان، فرانسه، ژاپن، چین، ترکیه، امارات، کره، تایوان، سوئد و سوئیس بوده است.بر این اساس حجم این میزان قطعات وارداتی ۷۱ میلیون و ۴۴۰ هزار کیلوگرم بوده است. با وجود این حجم از قطعه چرا خودروسازان از کمبود قطعه صحبت می‌کنند؟
۶ هزار نفر ثبت نام کردند .طبق اطلاعات داده شده در یک ساعت اولیه ثبت نام ۵۳ هزار خودروی پیش‌فروشی حدود ۶ میلیون و ۳۰۲ هزار نفر از سایت ایران خودرو بازدید و حدود یک میلیون و ۵۰۹ هزار نفر برای ثبت نام اقدام کرده‌اند که تا ساعت حدود ۱۲ ظهر(۲ ساعت) ۶ هزار و ۷۴۸ نفر موفق به ثبت‌نام شده‌اند. شرکت خودروسازی سایپا هم آن زمان در پیش فروش خود در مدت ۲ ساعت اعلام کرد، ۶میلیون‌نفر به سایت فروش این شرکت برای خرید ۵۰هزار پراید، تیبا و ساینا وارد شدند.

بازار روی خوش به پیش فروش ایران‌خودرو نشان نداد
نکته مهمی که در پیش فروش سایپا اتفاق افتاد این است که ۱۴ شهریور ماه یعنی روز ثبت نام محصولات سایپا قیمت‌های خودرو ریزش کرد ولی در پیش فروش این دوره ایران خودرو قیمت‌ها بین ۸۰۰ تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان گرانتر شد که فعالان بازار علت آن را بی‌تأثیر بودن پیش‌فروش، افزایش قیمت ارز و نبود خودرو عنوان کردند. از طرفی پارس خودرویی‌ها هم در اطلاعیه‌ای اذعان داشتند: همانگونه که مشتریان استحضار دارند با خروج یکجانبه امریکا از توافق هسته‌ای (برجام) و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه صنعت خودروی کشور، شرکت رنو فرانسه به پیروی از این سیاست و با تعلیق فعالیت‌های خود در ایران، موجب شده تولیدات گروه رنو شامل تندر ۹۰، پارس تندر، ساندرو و ساندرو استپ‌وی در شرکت پارس خودرو کاهش داشته باشد که این امر زمینه بروز تأخیر در تحویل این محصولات به مشتریان را فراهم کرده است.
سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو درباره پیش فروش‌های صورت گرفته گفت: بازار خودرو به پیش فروش کوتاه مدت نیاز دارد نه آن‌که سال آینده تحویل خودروها آغاز شود.در چنین شرایطی معلوم است که هیچ پیش فروشی موفق نیست و قیمت‌ها مسیر افزایشی خود را طی می‌کند. وی با انتقاد از این‌که مردم می‌بینند که خودروسازان معوقات زیادی دارند و به تعهدات خود عمل نکردند برای همین اطمینان پیدا می‌کنند که تولید مشکل پیدا کرده و احتمال افزایش دوباره قیمت‌ها وجود دارد، گفت: خودروسازان به فکر آزادسازی قیمت‌ها هستند بدین جهت از عرضه خودرو به بازار امتناع می‌کنند. آنها می‌خواهند کاری کنند که شورای رقابت از قیمت‌گذاری کنار گذاشته شود.

حداقل واردات را آزاد کنید
کارشناسان صنعت خودرو می‌گویند اگر خودروسازان نمی‌توانند از مشکلات بکاهند و در کنترل قیمت‌ها و عرضه ناتوان هستند، بهتر است که آزادسازی واردات صورت گیرد تا حداقل مردم با شرایط بهتری خودرو خریداری کنند. حال این خودرو می‌خواهد چینی باشد یا اروپایی. مهم تامین نیاز مردم است.  در بازار خودرو اوضاع قیمتی به هم ریخته است. فعالان بازار از ادامه رشد قیمت‌ها صحبت می‌کنند و معتقدند گرانی خودرو با شرایط فعلی ادامه دار خواهد بود. در زمان تنظیم گزارش قیمت ساندرو اتومات ۱۱۴ میلیون تومان، ساندرو دنده‌ای ۱۰۲ میلیون تومان، تندر ۹۰ اتومات ۱۱۲ میلیون تومان و تندر ۹۰ دنده‌ای ۹۰ میلیون تومان بود.  فروشندگان از کاهش ۵۰ درصدی فروش‌شان خبر دادند و گفتند قیمت ماشین پایین‌تر نمی‌آید و روز به روز از قدرت خرید مردم کم می‌شود. از طرفی فعالان بازار از بی‌تفاوتی ایران خودرو و سایپا در قبال این وضعیت و نامشخص بودن تولید خودرو گله‌مند بودند.

جهت اطلاع از شرایط فروش اقساطی خودرو در تلگرام اینجا کلیک نمایید

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

خودرو

فروش اقساطی خودرو تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب